Apple kontra państwowy monopolista – komentarz

Opisane przez Niebezpiecznik naciski na firmę Apple, by stworzyła backdoor do iPhona, to dobry przykład na to, jak brak konkurencji w produkcji bezpieczeństwa demoralizuje monopolistę. Zamiast szukać skuteczniejszych metod na ochronę swoich „klientów” przed przestępcami, FBI woli zapewniać „bezpieczeństwo” poprzez… łamanie zabezpieczeń.

Sądowniczy organ państwowego monopolisty odwołuje się nawet do jawnego niewolnictwa, nakazując firmie Apple stworzenie nowej wersji systemu operacyjnego.

„Firma podkreśla jednak, że stworzenie takiej wersji systemu nawet tylko dla tej sprawy, de facto otworzyłoby FBI drogę do użycia tej techniki (zarówno pod kątem prawnym jak i technologicznym) odblokowania iPhonów w innych sprawach, być może mniej istotnych”.
(Niebezpiecznik)

Apple wystosował list do klientów, w którym pisze:

„While we believe the FBI’s intentions are good, it would be wrong for the government to force us to build a backdoor into our products. And ultimately, we fear that this demand would undermine the very freedoms and liberty our government is meant to protect.”

Być może rząd amerykański rzeczywiście został stworzony w celu ochrony wolności, ale teoria i praktyka pokazuje, że taki zamysł świadczyłby jedynie o naiwności twórców.

Nie tylko Amerykanie obserwują na co dzień efekty oczekiwania dobrych intencji od organizacji, która posiada monopol na naruszanie wolności na danym terytorium (i rzekomo ma tę wolność chronić).

„To nie kryzys, to rezultat”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s