Dwie sfery działalności państwa

Rothbard o 2 sferach działalności państwa

Frédéric Bastiat już dawno zauważył, z jakim niezrozumieniem spotykają się wolnościowe postulaty:

„Za każdym razem więc, gdy kwestionujemy jakąś rzecz uczynioną przez rząd, socjaliści wnioskują, że kwestionujemy czynienie tej rzeczy w ogóle.

Nie zgadzamy się na państwową edukację. Socjaliści mówią więc, że jesteśmy przeciwni wszelkiej edukacji. Nie chcemy religii państwowej. Socjaliści mówią więc, że nie chcemy religii w ogóle. Sprzeciwiamy się równości wymuszonej przez państwo. Oni twierdzą wtedy, że jesteśmy przeciw równości w ogóle, i tak dalej. Socjaliści mogliby nam równie dobrze zarzucać, że nie chcemy aby ludzie jedli, gdyż jesteśmy przeciwni uprawie zbóż przez państwo”.

Warto jednak rozszerzyć powyższą myśl o spostrzeżenie, jakie Murray Rothbard poczynił w artykule „Zanim zaczniemy prywatyzować” (dostępnym w książce „Ekonomiczny punkt widzenia”):

„Przede wszystkim należy podzielić działalność państwa na dwie sfery: A) tę, w której państwo w sposób bardzo nieudolny stara się dostarczać dobra i usługi prywatnym konsumentom i producentom, oraz B) tę, gdzie rząd stosuje wobec obywateli bezpośrednią przemoc, tym samym występując otwarcie przeciw zachowaniom produktywnym. Pieniądze na obydwa pola zainteresowań państwa pochodzą z przymusu podatkowego, ale w grupie A znajdziemy przynajmniej jakieś potrzebne usługi, podczas gdy w grupie B wszystko służy li tylko sianiu bezmyślnej destrukcji.

Jeśli chodzi o działania podejmowane w ramach grupy B, to naszym celem nie powinna być prywatyzacja, lecz kompletny zakaz”.

Działalność państwa to nie tylko pożyteczne usługi, których niemoralność i nieefektywność przejawia się jedynie w oparciu ich realizacji o przymus. Państwo zajmuje się również taką działalnością jak: ograniczanie swobody umów, zakazywanie nieagresywnych czynów oraz pobieranie przymusowych podatków (kradzież).

Wolnościowcy nie chcą ani tego, by wszelka działalność państwa nie była realizowana w ogóle, ani tego, by każdym aspektem tej działalności zajął się sektor prywatny. Wolnościowcy chcą zastąpienia relacji przymusowych dobrowolnymi, co oznacza sprywatyzowanie pewnych obszarów działalności państwa i całkowite porzucenie innych, zgodnie z rozróżnieniem Rothbarda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s